Badania Naukowe

Zaśnik posiada wszelkie certyfikaty zgodności – CE, MSDS, TUV

 

Melatonina

Melatonina jest hormonem naturalnie wytwarzanym przez Twój organizm, który pomaga Ci szybciej zasnąć, uzyskać głębszy odpoczynek i obudzić się odświeżony.

Jest on wytwarzany przez szyszynkę w mózgu, ale także w innych miejscach, takich jak oczy, szpik kostny i jelita.

Jest on często nazywany „hormonem snu”, ponieważ wysoki poziom może pomóc w zasypianiu.

Jednak sama melatonina nie wybije cię z rytmu snu. Po prostu informuje organizm o tym, że jest noc, więc możesz się zrelaksować i łatwiej zasnąć.

Dowody wskazują, że przyjmowanie melatoniny przed snem może pomóc w zasypianiu.

W analizie 19 badań naukowcy stwierdzili, że melatonina pomogła skrócić czas potrzebny na zasypianie średnio o 7 minut.

W wielu z tych badań ludzie stwierdzili również znacznie lepszą jakość snu.

 

Dodatkowo melatonina może pomóc w leczeniu jet lag, przejściowego zaburzenia snu.

Jet lag występuje, gdy wewnętrzny zegar twojego ciała jest nie zsynchronizowany z nową strefą czasową. Pracownicy zmianowi mogą również doświadczać objawów jet lag, ponieważ pracują w czasie normalnie zaoszczędzonym na sen.

Melatonina może pomóc zmniejszyć opóźnienie odrzutowe poprzez zsynchronizowanie wewnętrznego zegara ze zmianą czasu.

Na przykład analiza 10 badań dotyczyła skutków działania melatoniny u osób, które podróżowały przez pięć lub więcej stref czasowych. Naukowcy stwierdzili, że melatonina jest niezwykle skuteczna w zmniejszaniu efektów jet lag.

Analiza wykazała również, że zarówno niższe dawki (0,5 mg), jak i wyższe dawki (5 mg) były równie skuteczne w zmniejszaniu jet lag.

Lawenda

Lawenda jest fioletową rośliną, która, jak udowodniono, sprzyja odprężeniu i jest skutecznym naturalnym środkiem wspomagającym sen.

Eteryczny olejek lawendowy jest powszechnie uznawany za naturalny środek wspomagający sen. Na przykład, w badaniu z 2005 roku oceniono, jak olejek lawendowy wpłynął na 31 młodych, zdrowych osób śpiących.

Badacze stwierdzili, że lawenda zwiększyła ilość snu wolno- i głęboko-falowego u uczestników. Wszyscy uczestnicy zgłosili, że następnego ranka poczuli „wyższy poziom wigoru”.

Rumianek

Rumianek, powszechnie stosowany składnik herbat uspokajających, okazał się być środkiem pobudzającym sen.

Jego uspokajające działanie można przypisać przeciwutleniaczowi zwanemu apigeniną, który znajduje się w dużej ilości w herbacie rumiankowej. Apigenina wiąże się z określonymi receptorami w mózgu, które mogą zmniejszać uczucie stresu i inicjować sen.

Badanie przeprowadzone u 60 mieszkańców domów opieki wykazało, że ci, którzy otrzymali 400 mg wyciągu z rumianku dziennie, mieli znacznie lepszą jakość snu niż ci, którzy nie otrzymali żadnego.

Inne badanie z udziałem kobiet po porodzie, które miały słabą jakość snu wykazało, że ci, którzy pili herbatę z rumianku przez okres dwóch tygodni zgłaszali ogólnie lepszą jakość snu niż ci, którzy nie pili herbaty z rumianku.

Ponadto badanie z udziałem osób z problemami ze snem wykazało, że ci, którzy otrzymali 270 mg wyciągu z rumianku dwa razy dziennie przez 28 dni, zasnęli około 15 minut szybciej niż uczestnicy, którzy nie otrzymali wyciągu.

Ponadto osoby, które otrzymywały wyciąg z rumianku, budziły się w środku nocy mniej razy niż grupa placebo.

Wyniki tych badań są zachęcające, szczególnie dla tych, którzy zmagają się z uzyskaniem dobrego odpoczynku w nocy.

Teanina

L-teanina, naturalnie występująca w liściach herbaty, jest powszechnie akceptowana jako skuteczny środek zwiększający jakość snu.

Badania wskazują, że L-teanina może być korzystna dla dobrego snu. Naukowcy w jednym z badań stwierdzili, że dawki 250 mg i 400 mg L-teaniny znacznie poprawiły sen u zwierząt i ludzi.

Ponadto wykazano, że 200 mg L-teaniny zmniejsza częstość akcji serca w spoczynku, co wskazuje na jej zdolność do promowania relaksu.

L-teanina może również pomóc chłopców zdiagnozowanych z zaburzeniami nadpobudliwości uwagi (ADHD) lepiej spać.

W badaniu z 2011 roku zbadano wpływ L-teaniny na 98 chłopców w wieku od 8 do 12 lat. Grupie losowo wybranej podano dwie tabletki do żucia w dawce 100 mg L-teaniny dwa razy dziennie. Druga grupa otrzymała tabletki placebo.

Po sześciu tygodniach okazało się, że grupa przyjmująca L-teaninę miała dłuższy, bardziej spokojny sen.

 

Certyfikaty są dostępne pod adresem : 

https://www.zasnik.pl/certyfikaty/